Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Alimenty na rzecz dziecka


Pozew o alimenty na dziecko
 

Wysokość alimentów na dziecko, czyli to jaką kwotę pieniędzy będzie płacił każdy z rozstających się małżonków na utrzymanie i wychowanie swego dziecka, jest jednym z obowiązkowych punktów wyroku rozwodowego.

Sąd zwykle ustala konkretną kwotę alimentów obciążających rodzica, z którym dziecko nie będzie mieszkać, a drugiego rodzica zobowiązuje do ponoszenia pozostałych kosztów utrzymania i wychowania dziecka. W niektórych przypadkach sąd może ograniczyć obowiązek alimentacyjny jednego z rodziców wyłącznie do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. W tej sytuacji drugi z byłych małżonków będzie w całości obciążony kosztami wychowania i utrzymania.

 

Alimenty na rzecz dziecka

Ustalając wysokość alimentów, sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Najważniejszym kryterium jest dobro dziecka i jego prawo do tej samej stopy życiowej co rodzice, niezależnie od tego czy rodzice żyją wspólnie z nimi czy oddzielnie. Jeśli dziecko przed rozwodem rodziców jeździło na zagraniczne wakacje, uczęszczało na dodatkowe zajęcia sportowe, po rozwodzie ma prawo do takiego samego standardu życia.

Alimenty mają za zadanie zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dziecka, które pozwolą mu na prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy, adekwatny do wieku i osobistych uzdolnień. Ustalając kwoty alimentów sąd uwzględnia możliwości zarobkowe rodzica i chodzi tu o rzeczywiste możliwości uzyskiwane przy pełnym wykorzystaniu sił i zdolności, a nie tylko udokumentowane zarobki.

Podczas udzielania porad prawnych często spotykamy się z pytaniem dotyczącym płacenia alimentów przez osoby, które pozbawione zostały władzy rodzicielskiej. Otóż, obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicu bez względu na władzę rodzicielską nad dzieckiem i musi on łożyć na utrzymanie dziecka bez względu na to czy posiada władzę rodzicielską, czy został jej pozbawiony.
Wysokość alimentów może być zmieniana w miarę zmiany potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych rodzica czy rodziców. Oznacza to, że w przypadku zmiany sytuacji majątkowej lub zarobkowej jednego z rodziców, może on samodzielnie lub za pośrednictwem kancelarii zajmującej się sprawami rozwodowymi zwrócić się do sądu o obniżenie lub podwyższenie alimentów.

Aby dowiedzieć się jakie alimenty zostaną zasądzone na dziecko trzeba przeanalizować szereg czynników i dokumentów. Wysokość alimentów zależy od sytuacji majątkowej rodziców i od aktualnych potrzeb dziecka. Wymaga to osobistej wizyty w kancelarii. Podczas porady prawnej dotyczącej alimentów powiemy ci dokładnie jakie dokumenty trzeba przygotować, aby złożyć pozew o alimenty. Powiemy ci jak przebiega sprawa o alimenty. Dowiesz się jaką przybliżoną kwotę alimentów będzie płacić twój były małżonek po rozwodzie, a jakie koszty utrzymania dziecka będziesz ponosić ty.

 

Autor: adw. Monika Piech-Balicka
Adwokat od 2004 roku wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi
Założycielka i właścicielka Kancelarii Adwokackiej Moniki Piech-Balickiej