Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Rośnie liczba rozwodów w Polsce


W 2000 roku rozwiodło się 42 tysiące par, natomiast w 2013 roku rozpadło się już 66 tys. małżeństw. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz częściej rozwodzą się pary ze stażem poniżej 4 lat. Analogicznie porównując, w roku 2000 rozpadło się mniej niż 10 tys. młodych małżeństw, a w 2013 odbyło się 15,5 tysiąca takich spraw rozwodowych.

Wcześniej w statystykach dominowały rozwody par, które przeżyły ze sobą 5-9 lat, natomiast teraz dominują małżeństwa poniżej 4 lat, a dodatkowo najszybciej rośnie liczba rozwodów wśród par, które żyją ze sobą poniżej 1 roku.

Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Wskazuje się tutaj tendencję do podejmowania nieprzemyślanych decyzji o ślubie. Pary bardzo często decydują się na ślub traktując to jako kolejną okazję do świętowania. Dodatkowo w obecnym społeczeństwie panuje przekonanie, że małżeństwo wcale nie musi trwać wiecznie, że jak będzie nie tak jak miało być, zawsze można wziąć rozwód. Wcześniej rozwód traktowany był jako porażka życiowa, a obecnie jest to "normalny" etap życia. Bardzo mocno zmieniło się podejście społeczeństwa do  kwestii rozwodu. Statystyki w tym zakresie są następujęce (wg publikacji Wprost z 17.08.2014):

  • 13 proc. osób jest zdecydowanie przeciwnych rozwodom,
  • 26 proc. osób jest zwolennikami rozwodów, jeśli oboje małżonkowie zdecydują się na rozwód
  • 56 proc. osób nie popiera rozwodów, ale je dopuszcza w pewnych sytuacjach

Całą tą smutną sytuację bardzo dobrze komentuje obrazek znaleziony na demotywatory.pl

Rozwody w Polsce są coraz częstsze


Komentarze