Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Pokazowe rozprawy sądowe dla dzieci i młodzieży


Program edukacyjny prowadzony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa w Łodzi rozpoczął rezlizację programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży.
W pokazowych rozprawach sądowych mogą wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Podczas zainscenizowanej rozprawy sądowej klasa szkolna uczestniczy jako publiczność, natomiast w role pokrzywdzonego i oskarżonego wcielają się pracownicy sądu. W trakcie symulowanej rozprawy dzieci wraz z sądem analizują problem i zastanawiają się, jakie powinno zapaść orzeczenie. Symulacja rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 11-tej i trwa około 30 – 40 minut.

Dla starszych dzieci w wieku w wieku od 12 do 15 lat organizowane są symulowane rozprawy przed sądem dla nieletnich. Rozprawa sądowa może być połączona z wystąpieniem policjanta lub prokuratora o narkotykach, tak zwanych dopalaczach, przemocy albo innych problemach o podobnej wadze. Inscenizowana rozprawa rozpoczyna się najczęściej o godzinie 11-tej i trwa około 1 godziny.

Klasa młodzieży dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych bierze już udział w prawdziwych rozprawach prowadzonych przez sąd cywilny. W tym wypadku mamy do czynienia z prawdziwą sesją sądu z realnymi sprawami rozstrzyganymi przez sądy cywilne, dotyczącymi na przykład pożyczek, spadków, odpowiedzialności cywilnej. Udział w rozprawie poprzedzony jest udzieleniem przez pracownika sądu podstawowych informacji o zasadach postępowania cywilnego. Wydarzenie takie rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 10-tej i trwa około 3-4 godzin.

Polecamy szkołom udział w takich rozprawach to świetna okazja do zaprezentowania dzieciom i młodzieży różnych zawodów prawniczych, a przede wszystkim realnych zagrożeń wynikających z udziału w wykroczeniu lub przestępstwie.
Zaproponowany przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół, dlatego zachęcamy do szybkiej rezerwacji terminów.

Oficjalna informacja sądu: http://www.widzew.sr.gov.pl/edukacja-prawna-w-sadzie,m,m2,246

Zgłoszenia przyjmuje:
Agnieszka Szymańska
Oddział  Administracyjny
Al. Piłsudskiego 143, II piętro, pokój 207
tel.: (42) 677-47-28
tel.: (42) 677-95-23
email: agnieszka.szymanska@widzew.sr.gov.pl

sędzia Dorota Łopalewska
tel.: (42) 677-95-02, 660 559 605

sędzia Bartosz Lewandowski
tel.: (42) 677-95-57


Komentarze