Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Odszkodowania komunikacyjne


Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Posiadanie samochodu to w obecnych czasach konieczność. Ulice są coraz bardziej zatłoczone i porusza się po nich bardzo duża ilość samochodów, motocykli, rowerów i pieszych. W takich warunkach nietrudno o stłuczkę, kolizję lub wypadek. Korzystając z wieloletniego doświadczenia naszej kancelaii prawnej w zakresie spraw odszkodowawczych, chcielibyśmy przybliżyć główne zasady postępowania podczas zdarzeń drogowych, tak aby uniknąć kłopotów z uzyskaniem odszkodowania lub z policją.

  • Jak zachować się podczas kolizji drogowej lub wypadku?
  • Zjechać na pobocze, czy lepiej zostawić samochód w miejscu zdarzenia?
  • Kiedy wezwać policję, a kiedy wystarczy spisać oświadczenie?
  • Jakie dokumenty musimy posiadać i okazać?
  • Postępowanie w razie zaistnienia wypadku drogowego

Na te pytania każdy zna odpowiedź, ale w sytuacji stresowej, jaką jest bez wątpienia wypadek drogowy, mimo wszystko nie mamy pewności, jakie zachowanie będzie prawidłowe. Dlatego stworzyliśmy tą stronę. Znajdziecie tutaj porady prawne dotyczące zadanych tu pytań. W każdej chwili będzie można skorzystać z internetu w telefonie i odświeżyć sobie te zasady. Zapraszamy do lektury, odwiedzania naszej strony i komentowania jej.

 

Jak zachować się podczas kolizji drogowej lub wypadku?

Mówiąc o wypadkach drogowych tylko jedno jest pewne: "Nigdy nie wiemy kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach nas to spotka". Trudno zachować spokój w okolicznościach zdarzenia drogowego, a nerwowe reakcje i kłótnie z drugim uczestnikiem kolizji lub co gorsza z policjantem na pewno nie pomogą rozwiązać problemu. Dlatego przede wszystkim zachowaj spokój! Natychmiast po zdarzeniu trzeba sprawdzić stan zdrowia uczestników zdarzenia, trzeba sprawdzić dokładnie, czy żadna z osób nie ma dolegliwości i obrażeń. Jeśli ktoś czuje się źle lub mamy wątpliwości na temat stanu zdrowia, lepiej natychmiast wezwać pomoc medyczną. Następnie trzeba przystąpić do działań, aby usunąć bądź ograniczyć zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Oznaczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, jeśli to możliwe i nie ma ofiar w ludziach usunąć pojazd z drogi. Dla pewności przed usunięciem pojazdu warto na wszelki wypadek zrobić zdjęcia pokazujące ustawienie pojazdów względem siebie i otoczenia, ślady hamowania na jezdni, rozrzucone części itp. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia możemy przystąpić do wstępnej oceny skutków kolizji. Oglądamy dokładnie pojazd i stwierdzamy, czy i jakie są uszkodzenia. Tutaj również zalecamy wykonanie kilku zdjęć swojego pojazdu oraz aut pozostałych uczestników zdarzenia. Pomogą one później w odtworzeniu okoliczności zdarzenia, co będzie miało kluczowe znaczenie podczas uzyskiwania odszkodowania lub ewentualnego sporu sądowego. Dokładne określenie rozmiaru szkód wykonane będzie przez rzeczoznawcę lub warsztat, który będzie dokonywał naprawy. Na tym etapie mówimy o widocznych na pierwszy rzut oka uszkodzeniach.

Podsumowując, najważniejsze zasady podczas zdarzenia drogowego to:

  1. Zachować spokój !
  2. Sprawdzić stan zdrowia uczestników zdarzenia, jeśli to konieczne wezwać pomoc medyczną.
  3. Usunąć lub ograniczyć zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu.
  4. Wstępnie ocenić skutki kolizji.
  5. Wykonać zdjęcia.

 

Zjechać na pobocze, czy lepiej zostawić auto w miejscu zdarzenia?

Jeśli mamy do czynienia z kolizją drogową, a więc nie ma ofiar w ludziach, należy natychmiast usunąć pojazd z drogi. Zablokowanie ruchliwej drogi i spowodowanie korka, z pewnością zostanie ukarane mandatem przez pierwszy patrol policji. Mandat taki otrzymają wszyscy uczestnicy zdarzenia. Przed usunięciem auta na pobocze, można zrobić kilka zdjęć lub nagrać krótki film pokazujący ustawienie pojazdów bezpośrednio po kolizji. W przypadku sporu pomiędzy uczestnikami zdarzenia pomoże to policji w odtworzeniu rzeczywistych przyczyn kolizji.

 

Kiedy wezwać policję, a kiedy wystarczy spisać oświadczenie?

W procedurze dochodzenia odszkodowania za wypadek lub kolizję drogową, kwestia wzywania Policji ma często kluczowe znaczenie.
Teoretycznie wiemy kiedy wzywać policję do zdarzenia drogowego, a kiedy nie. Jednak kiedy dochodzi do kolizji drogowej, mimo wszystko zastanawiamy się, czy Policja powinna przyjechać na miejsce zdarzenia czy wystarczy spisać porozumienie.

Przypomnijmy sobie zasady obowiązujące w tej kwestii, żeby uniknąć problemów z odszkodowaniem lub mandatem karnym, który dostaniemy nawet w sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani.

  1. Zasada ogólna to taka, że jeśli na skutek zdarzenia drogowego żadna z osób nie została ranna to Policji nie wzywamy.
  2. Gdy są osoby ranne lub/i straty materialne są duże wtedy do czynienia z wypadkiem i wówczas niezbędne jest poinformowanie o zdarzeniu policji i oczekiwanie na przyjazd patrolu, nawet jeśli poszkodowani sobie tego nie życzą.
  3. Policję trzeba poinformować również o zdarzeniu, w skutek którego doszło do zniszczeń infrastruktury drogowej, np. znaków czy oświetlenia.
  4. Policję warto wezwać gdy nasz "przeciwnik" nie ma któregokolwiek z wymaganych dokumentów (prawa jazdy, dokumentów samochodu i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC),
  5. Policję warto zawiadomić, gdy żadna ze stron nie chce się przyznać do winy.
  6. Bezwględnie Policję trzeba wezwać gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy.

Opisane przypadki wzywania Policji pomogą nam w przyszłości bez problemów uzyskać odszkodowanie.

 

Jakie dokumenty musimy posiadać i okazać przy kolizji drogowej?

Jak wcześniej pisaliśmy nie każda stłuczka czy kolizja musi się kończyć wezwaniem policji. W większości przypadków wystarczy wspólne spisanie oświadczenia o kolizji i to będzie wystarczające do uzyskania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Do spisania oświadczenia konieczne jest przedstawienie kilku dokumentów, które każdy kierowca powinien mieć zawsze przy sobie. Jeśli któregoś z niżej wymieniony dokumentów drugi uczestnik nie będzie miał lub nie będzie chciał okazać, wtedy zawsze lepiej wezwać policję, która te dane ustali.

Obaj uczestnicy zdarzenia powinni domagać się od siebie okazania:

  1. prawa jazdy,
  2. dokumentów samochodu,
  3. potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Jeśli od sprawcy kolizji otrzymamy komplet takich dokumentów wystarczy, że sprawca podpisze oświadczenie. Oświadczenie musi zawierać informacje o:

  1. miejscu i czasie zdarzenia,
  2. jego uczestnikach (imiona, nazwiska, numery PESEL i koniecznie numery praw jazdy wraz z datą ich wydania),
  3. dane dotyczące samochodów (numer rejestracyjny, numer polisy, ubezpieczyciel).

Oświadczenie należy uzupełnić szkicem sytuacyjnym. Warto możliwie szczegółowo opisać i naszkicować zdarzenie, gdyż czasami sprawcy już po fakcie wycofują swoje oświadczenie. Ubezpieczyciel podejmuje decyzję właśnie w oparciu o złożone przy zgłaszaniu szkody dokumenty.

 

Autor: adw. Monika Piech-Balicka
Adwokat od 2004 roku wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi
Założycielka i właścicielka Kancelarii Adwokackiej Moniki Piech-Balickiej