Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Absurdalna ilość nowych aktów prawnych


Ciekawostka dotycząca prawa. Firma Grant Thornton od zeszłego roku prowadzi ciekawe badania na temat ilości prawa tworzonego w Polsce. Firma ta opublikowała „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, w którym zaprezentowała dane dotyczące roku 2014. Z opracowania wynika, że w poprzednim roku weszło w życie aż 25,6 tys. stron aktów prawnych.

Opracowanie to jest nadal kontynuowane i po I kwartale roku 2015 okazało się, że polskie państwo wyprodukowało już 6.654 stron nowych aktów prawnych, o 5,5 proc. więcej niż w 2014. Dawało to na koniec roku prognozę 27 tys. stron maszynopisu. Niedawno pojawiły się nowsze dane i...

W pierwszym półroczu w życie weszło 12.784 stron zawierających nowe akty prawne, a więc autor opracowania nie mylił się w swoich przewidywaniach. W stosunku do pierwszego półrocza 2014 ilość "prawa" podskoczyła o 7,2%, a więc wszystko wskazuje, że w tym roku powstanie 27.480 stron aktów prawnych.

Jeśli tak dalej pójdzie to osiągnięty zostanie kolejny rekord absurdu.

Żeby prześledzić wszystkie te zmiany trzeba by poświęcać codziennie prawie 4 godziny na samo czytanie, a przecież jeszcze więcej czasu potrzeba, aby te zmiany osadzić w kontekście prawnym, zrozumieć je i dostosować się do nich.

Z zestawienia jasno wynika, iż w praktyce polscy obywatele i przedsiębiorcy nie są fizycznie w stanie podporządkować się tym zmianom, a w związku z tym są oni narażeni na ryzyko łamania prawa.

Przy takiej ilości nowych przepisów chciałoby się mieć nadzieję, że chwiejność prawodawstwa osiągnęła już swoje maksimum i prawo zacznie się wreszcie stabilizować.


Komentarze