Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Małżeństwa z odzysku


W ubiegłym roku zawarto w Polsce ogółem 188,5 tys. małżeństw. W liczbie tej są zawarte również powtórne związki jednego lub obojga małżonków. W 2014 roku z „odzysku” pochodziło 11,2% mężczyzn i 10,8% kobiet. Takie dane podaje GUS. Wynika z nich, że jedenastu na 100 świeżo upieczonych małżonków już przynajmniej raz było w związku małżeńskim. Dane te wskazują na znaczny wzrost takich małżeństw, ponieważ w roku 2001 po rozwodzie wstąpiło w kolejny związek małżeński 7,5% mężczyzn i 6,8% kobiet. Na poniższym wykresie widać, jak zmieniał się odsetek rozwiedzionych wstępujących w nowe związki małżeńskie w latach 2001-2014.

odsetek rozwiedzionych wstępujących w nowe związki małżeńskie w latach 2001-2014

Przedstawione powyżej dane są dowodem na to, że w naszym społeczeństwie zmienia się stosunek do trwałości małżeństwa. Bardzo często spotyka się opinię, że małżeństwa nie trzeba utrzymywać za wszelką cenę. Coraz więcej osób decyduje się na rozwód i jednocześnie coraz więcej osób po rozwodzie zawiera ponowne małżeństwo. Można się spodziewać, że w przyszłości powtórnych małżeństw będzie przybywać. Głównie dlatego, że zwiększa się liczba osób po rozwodach. Jak podają statystyki GUS w roku 2013 rozpadło się 66,1 tys. małżeństw. 

 liczba rozwodów w Polsce w latach 2000-2013

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Rośnie liczba rozwodów w Polsce https://www.adwokat-lodz.com.pl/rosnie-liczba-rozwodow-w-polsce
Jako ciekawostkę należy podać, że od dwóch lat więcej rozwodników żeni się z rozwódkami niż z pannami. Wcześniej w latach 2002-2012 było inaczej. Wśród partnerek w nowych związkach dominowały panie, które pierwszy raz wychodziły za mąż. Nic się natomiast nie zmieniło wśród pań. Kobiety po rozwodzie najczęściej wychodzą powtórnie za mąż za rozwodników. Jest to zjawisko normalne, ponieważ ponad trzydziestoletnim rozwódkom trudno znaleźć mężczyznę, który w podobnym wieku nie miałby doświadczenia małżeńskiego.
A jak pod tym względem wypada Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej. W wielu krajach UE powtórne małżeństwa osób po rozwodzie są znacznie częstsze niż w Polsce. Na wykresie poniżej przedstawione są dane o ilości osób rozwiedzionych wstępujących w nowe małżeństwa w wybranych krajach w 2012 roku. 

odsetek rozwiedzionych zawierających nowe małżeństwa w Europie

Głównej przyczyny należy upatrywać w znacznie większej liczbie rozwodów. Wśród małżeństw zawartych w 2012 roku w Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii, Szwecji i na Węgrzech, co piąta panna młoda ślubowała po raz drugi, a w Czechach, Niemczech, na Łotwie i w Estonii aż prawie co czwarta.


Komentarze