Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Egzekucja należności alimentacyjnych


Ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje należnych alimentów. Dane dotyczące skuteczności egzekucji alimentacyjnych są porażające.


Fundusz Alimentacyjny w każdym roku wypłaca 1,5 miliarda złotych, a mimo to milion dzieci w Polsce nie otrzymuje należnych świadczeń alimentacyjnych. Z danych statystycznych wynika, że komornicy prowadzą obecnie ponad 600 tys. postępowań egzekucyjnych dotyczących alimentów, a do kancelarii komorniczych co rok kierowanych jest 60 tys. nowych spraw. Niestety, jedynie co piąta egzekucja jest skuteczna. Tylko w 20% przypadków udaje się wyegzekwować należności alimentacyjne. Daje to Polsce jedną z ostatnich pozycji w Europie.
Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że pomimo zasądzonych alimentów, znaczna ilość dzieci tak czy inaczej pozbawiona jest opieki państwa. Wynika to z faktu, że dochody ich rodziców, a najczęściej samych matek, ponieważ w ponad 90% problem ten dotyczy kobiet, które sprawują opiekę nad dzieckiem, są wyższe niż próg przeliczeniowy na jedną osobę w rodzinie. Próg ten obecnie wynosi 725 zł. Nie zmienił się on od 8 lat pomimo tego, że płaca minimalna od tego czasu prawie się podwoiła. Powoduje to, że matka samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca około 1500 zł, pozbawiona jest jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa.
Problem efektywności egzekucji należności alimentacyjnych to temat, który od wielu lat wywołuje duże emocje społeczne. To problem poważny i nie jest tylko kwestią konstrukcji prawa. W dużym stopniu przyczyną takiej sytuacji jest przyzwolenie społeczne i brak poczucia odpowiedzialności rozwiedzionych rodziców za wychowanie i utrzymanie ich dzieci.


Komentarze